- سه‌شنبه، ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

استاد طهمورث ساجدی صبا دعوت حق را لبیک گفت

استاد طهمورث ساجدی صبا دعوت حق را لبیک گفت


استاد طهمورث ساجدی صبا دعوت حق را لبیک گفت

ازشمار دو چشم یک تن کم وز شمار خرد هزاران بیش،
روح بلند استاد مبرز زبان وادبیات فرانسه دانشگاه تهران  به خالق هستی پیوست، استاد طهمورث ساجدی صبا دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت. 
این بود کوچک‌ترین واژه‌ها در وصف طهمورث ساجدی صبا. نازنین‌استادی که بازمانده‌ی نسلی از نیک‌مردان و فرزانگان روزگار بود و در منش و روش و پژوهش، همپایه‌ی دانشمندانی همچون سعید نفیسی، علامه قزوینی، ابوالحسن نجفی و دیگران. بیش از هر چیز، دلباخته‌ی فرهنگ و ادب ایران بود؛ ادبیات فرانسه را به خوبی ادبیات فارسی می‌شناخت و در ادبیات تطبیقی سرآمد بود. با ابوالحسن نجفی، رضا سیدحسینی، احمد سمیعی گیلانی و محمد روشن دوستی و همکاری‌های پیوسته داشت. از بزرگواری و فروتنی او بود که چندین دهه در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران برای دانشجویان نوآموز کارشناسی، درس تاریخ ادبیات فرانسه می‌گفت. کم‌تر کسی بود که او را می‌شناخت و از بزرگی‌های فروتناته و دانشجوپرور او به نیکی یاد نمی‌کرد. همینک ترجمه‌ها و نوشته‌های او آراینده‌ی دانشنامه‌ها و مجموعه‌های گوناگون دیگر است. در اوج گمنامی، حتی برای اهل ادب و هنر، چندین ساعت مانده به آغاز سال نو از این جهان پر کشید.
 
هنر نمی‌خرد ایام و غیر از اینم نیست
کجا روم به تجارت بدین کساد متاع!
یادش جاویدان و رحمت ایزدی نصیب او باد.
 
مجلس سوم و هفتم "استاد دکتر طهمورث ساجدی صبا" روز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ در مسجد محمدی آرامستان شهرستان بندر انزلی ساعت ۱۷ تا ۱۸ برگزار خواهد شد.
روحش شاد ویادش گرامی باد

حوزه ریاست دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی

آدرس کوتاه :