- شنبه، ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

مراسم «محرم در شبه قاره هند» با حضور سفیر محترم و رایزن فرهنگی سفارت پاکستان

مراسم «محرم در شبه قاره هند» با حضور سفیر محترم و رایزن فرهنگی سفارت پاکستان


مراسم «محرم در شبه قاره هند» با حضور سفیر محترم و رایزن فرهنگی سفارت پاکستان

نشست ادبی «محرم در شبه قاره» هفتم آبانماه سال جاری باهمکاری گروه زبان و ادبیات اردو در سالن غدیر دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی، دانشجویان و پژوهشگران برگزار شد.

در این نشست اعضای هیأت علمی گروه زبان اردو، آقایان دکتر محمد کیومرثی، دکتر علی بیات، دکتر علی کاوسی نژاد، خانم‌ها دکتر فرزانه اعظم لطفی و دکتر وفا یزدان منش و نیز آقای دکتر علی محمد موذنی استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، دکتر راشد عباس نقوی و خانم دکتر معصومه غلامی نیز حضور داشتند.

مهمانان ویژه این نشست ادبی، جناب آقای آصف علی درانی سفیر محترم پاکستان در ایران و آقای برج لال دوسانی، رایزن فرهنگی سفارت پاکستان بودند.

مدیر محترم گروه زبان و ادبیات اردو جناب آقای دکتر محمد کیومرثی با عرض خوش آمدگویی به مهمانان و شرکت کنندگان در این نشست ادبی درباره روابط دوستانه ایران و پاکستان و همچنین پیشرفت زبان و ادبیات اردو در دانشگاه تهران توضیحاتی ارایه دادند.

ریاست محترم دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی جناب آقای دکتر ولی پور ضمن حضور در این نشست و خوش آمد گویی به مهمانان درباره روابط جمهوری اسلامی ایران و پاکستان و فعالیت‌های آموزشی گروه زبان و ادبیات اردو به بحث پرداختند.

در این نشست شرکت کنندگان ازجمله اساتید و پژوهشگران، در مورد موضوعاتی چون محرم در شبه قاره، امام حسین(ع)، مرثیه گویی در شبه قاره، مرثیه گویی میر انیس و اشعار کربلایی در زبان اردو مقالاتی ارایه دادند که مورد توجه و استقبال حاضرین قرار گرفت.

در بخش پایانی این نشست جناب آقای آصف علی درانی، سفیر پاکستان در تهران، با نگاهی به موضوع محرم در شبه قاره به اهمیت روابط دوستانه، تاریخی و فرهنگی دو کشور پرداختند و از فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی گروه زبان و ادبیات اردو تقدیر و تشکر کردند. وی همچنین اظهار داشت: سفارت پاکستان در تهران آماده هرگونه همکاری با گروه زبان و ادبیات اردو در رشد و اعتلای زبان اردو در دانشگاه تهران و ایران می باشد. و در ادامه افزود: با همکاری و کمک مالی سفارت پاکستان کتاب‌های کتابخانه شخصی استاد مرحوم دکتر شاهد چوهدری خریداری و جهت بهره برداری بهینه از منابع، به گروه زبان و ادبیات اردو اهدا خواهد شد. 

روابط عمومی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی

آدرس کوتاه :