گروه آلمانی گروه آلمانی

رشته زبان آلمانی در سال 1334 تاسیس شد و تا سال 1358 در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرفت. پذیــرش دانشجو از سال 1362 تا سال 1380منحصر به مقطع کارشناسی بود ولی از مهر ماه 1380 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد از سر گرفته شده است. در راستای توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی و فراهم نمودن زمینه‌های همکاری مشترک با مراکز معتبر علمی جهان در پی امضای تفاهم‌نامه‌ای درخصوص تاسیس دوره دکترای مشترک، گروه زبان آلمانی از سال 1384 در مقطع دکترای رشته آموزش زبان نیز دانشجو می‌پذیرد. این گروه هم اکنون در مقاطع کارشناسی زبان و ادبیات آلمانی، کارشناسی ارشد مترجمی زبان آلمانی و دکتری آموزش زبان آلمانی دانشجو می پذیرد. 
 
معرفی رشته 
 
با توجه به تعاملات روزافزون اقتصادی و سیاسی میان ایران و آلمان و جایگاه مهم آلمان در عرصه جهانی، یادگیری زبان آلمانی را برای فارسی زبانان ضروری می سازد.  از این رو، رشته مترجمی زبان آلمانی در دانشگاه تهران که شامل دو بخش پایه و تخصصی می باشد تأسیس گردیده است. در بخش پایه کسب مهارت های چهارگانه زبانی و تعمیق و گسترش دانش زبانی و در بخش تخصصی، آمادگی نظری برای رشته مترجمی و همچنین تمرین ترجمه صورت می پذیرد.
دانش آموختگان رشته مترجمی زبان آلمانی قادر خواهند بود تا در مراکزی از جمله صدا و سیما، خبرگزاری ها، دفاتر مجلات و روزنامه ها، سازمان ایرانگردی و جهانگردی، مؤسسات آموزش زبان و شرکت های بازرگانی دولتی و خصوصی، بانک ها، وزارتخانه ها و ... مشغول به کار شوند و از دانش و مهارت های کسب شده خود در ترجمه تخصصی، کتبی و شفاهی، بهره گیرد. 
از سوی دیگر، گروه آلمانی دانشکده همانطور که ذکر گردید به منظور تقویت و ارتقاء جایگاه این رشته، اقدام به تأسیس مقطع دکتری آموزش زبان آلمانی نموده است. هدف از این دوره آموزش نیروهایی است که ضمن تعمیق معلومات علمی لازم در زمینه اصول نظری و شیوه های عملی تدریس زبان آلمانی، توانایی انتقال دانش زبانی و به عبارتی آموزش زبان به زبان آموزان را داشته باشند. 
 
معرفی مدیر گروه
 
نام و نام خانوادگی: حسین سرکارحسن خان
سمت: مدیر گروه آلمانی
مدرک تحصیلی: دکترای آموزش زبان آلمانی
آدرس پست الکترونیکی: hassankhan@ut.ac.ir
صفحه خانگی ساعد: rtis2.ut.ac.ir/cv/hassankhan
 
اساتید گروه آموزشی
 
نام و نام خانوادگی مدرک تحصیلی پست الکترونیکی رزومه
پرویز البرزی ورکی دکترای زبان‌شناسی همگانی palborzi@ut.ac.ir
حسن پروان کارشناسی ارشد زبان و ادبیات آلمانی hparvan@ut.ac.ir
محمد حسین حدادی دکتری زبان و ادبیات آلمانی haddadi@ut.ac.ir
نادر حقانی دکتری آموزش الکترونیکی nhaghani@ut.ac.ir
محمدرضا دوستی زاده  دکترای آموزش زبان آلمانی dostizadeh@ut.ac.ir
فاطمه روحی دکتری آموزش زبان آلمانی frouhi@ut.ac.ir
حسین سرکارحسن خان دکتری آموزش زبان آلمانی hassankhan@ut.ac.ir
نیلوفر مبصر کارشناسی ارشد آموزش زبان آلمانی mobasser@ut.ac.ir