- چهارشنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

دبیرخانه مطالعات تطبیقی

تماس با ما

  • نشانی: خیابان کارگر شمالی، بین خیابان پانزدهم و خیابان شانزدهم، دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، طبقه دوم

  • کد پستی: 1439813164

  • صندوق پستی: 6553-14155

تاریخچه دبیرخانه و سخن دبیر

هوالعلیم
 
دبیرخانه مطالعات تطبیقی به طور رسمی در تاریخ 1394/09/15به دبیری سرکار خانم دکتر فرزانه اعظم لطفی عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات اردو و مطالعات هند آغاز به کار کرد.
 
این دبیرخانه با طرح دبیر به منظور آموزش و تقویت استعدادهای زبانی در میان دانشجویان دانشکده زبان­ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران و ایجاد انگیزه در میان دانشجویان با اجرای اولین مسابقه زبان پیچان یا Tongue Twister شروع به کار کرد.
 
این دبیرخانه متشکل از 10 گروه زبانی است که هر کدام با استاد راهنما و ناظر مربوط به فعالیت در حوزه تئاتر و پژوهش در ادبیات نمایشی زبان­های خاص خود مشغول به کار می­باشند.
 
این دبیرخانه اولین جشنواره تئاتر به زبان­های خارجی را در تاریخ 28-25 اردیبهشت سال 1395 برابر با May   14-17  سال 2016 در دانشکده زبان­ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران در در روز بزرگداشت فردوسی کبیر آغاز کرد.
 
افتتاحیه اولین جشنواره با حضور ریاست محترم دانشگاه تهران جناب آقای دکتر نیلی و جناب آقای دکتر مجید سرسنگی معاون محترم فرهنگی دانشگاه تهران و ریاست محترم اسبق دانشکده، سرکار خانم دکتر حق روستا، و سخنرانی ایشان و دبیر دبیرخانه انجام شد.
 
این دبیرخانه برآن است به منظور ترویج و توسعه و آموزش زبان­های بین­‌المللی از طریق هنر تئاتر و نمایش نامه­‌خوانی و ارادت تام به مشاعر فاخر ایران زمین هر ساله در روز بزرگداشت مقام شامخ فردوسی به اجرای برنامه­‌های فاخری بپردازد.
 
 
استاتید و سرپرست گروه­های نمایشی و ادبیات نمایشی
 
گروه زبان و ادبیات اردو-هندی: دکتر فرزانه اعظم لطفی
 
گروه زبان و ادبیات انگلیسی: دکتر زهرا رامین
 
گروه زبان و ادبیات ایتالیایی: دکتر فاطمه عسگری
 
گروه زبان و ادبیات اسپانیایی : دکتر ایرما نوابی
 
گروه زبان و ادبیات ژاپنی: دکتر آیت حسینی
 
گروه زبان و ادبیات روسی: خانم دکتر محمدی
 
گروه زبان و ادبیات فرانسه: دکتر ناهید شاهوردیانی
 
گروه زبان و ادبیات چینی: دکتر امین بذرافشان
 
گروه زبان و ادبیات آلمانی: دکتر حسین سرکار حسن­خان
 
گروه مطالعات هند: دکتر فرزانه اعظم لطفی
 
گروه زبان و ادبیات کره‌ای: خانم دکتر چوی